Direct naar de hoofdinhoud van deze pagina

Gehandicaptenparkeerkaart (GPK) aanvragen of verlengen

Heeft u een ziekte of handicap waardoor u met de gewone loophulpmiddelen niet meer dan 100 meter zelf kunt lopen? Dan komt u misschien in aanmerking voor een gehandicaptenparkeerkaart (GPK). Een GPK vraagt u aan bij de gemeente waar u woont.

Er zijn 2 soorten gehandicaptenparkeerkaarten:

  • de GPK voor bestuurders
  • de GPK voor passagiers

Daarnaast is er een gehandicaptenparkeerkaart voor instellingen.

Wat kost het?

  • gehandicaptenparkeerkaart € 65,55
  • Medische keuring € 125,- (indien keuring nodig is)

(artikel 9.5 van de tarieventabel)

Wanneer kunt u een gehandicaptenparkeerkaart aanvragen?

  • U kunt bewijzen dat u als gevolg van een ziekte of handicap moeite heeft met lopen. En dat dit voor langere tijd geldt (langer dan zes maanden).
  • En u kunt met de gewone loophulpmiddelen niet zelf een afstand van meer dan 100 meter aan één stuk te voet overbruggen.
  • Een loophulpmiddel kan bijvoorbeeld zijn: een wandelstok, rollator of krukken.

Vraagt u een gehandicaptenparkeerkaart voor een passagier aan? Er geldt dan een extra voorwaarde.

  • U bent voor het vervoer van deur tot deur altijd afhankelijk van de hulp van de bestuurder. U kunt niet worden afgezet en wachten terwijl de bestuurder de auto ergens anders parkeert.
  • Het is ook mogelijk om een GPK voor passagiers aan te vragen voor uw kind.

Vraagt u de gehandicaptenparkeerkaart voor de eerste keer aan?

  • Neem contact op met Loket Wijk voor het maken van een afspraak. Telefoonnummer: 0343-473070,
  • De keuringsarts bekijkt dan of u in aanmerking komt voor een GPK.
  • U ontvangt van Loket Wijk het besluit.
  • Komt u in aanmerking voor een GPK? De gemeente stuurt u de GPK toe.

Moet uw gehandicaptenparkeerkaart worden verlengd?

  • De gemeente stuurt u een brief en een aanvraagformulier voor de verlenging toe.
  • Voldoet u nog steeds aan de voorwaarde? Een medische keuring is niet nodig.
  • Is uw situatie veranderd? U moet dan opnieuw gekeurd worden.
  • Heeft u uw oude GPK van uw vorige gemeente ontvangen? Wij adviseren u om uw medische gegevens in die gemeente op te vragen.

Wat is er nodig om een aanvraag te doen?

  • U heeft een medische verklaring nodig.
  • Gaat het om een eerste aanvraag? Maak een afspraak met Loket Wijk. Telefoonnummer: 0343-473070
  • Vraagt u een GPK voor bestuurders aan en bestuurt u zelf het voertuig? U heeft dan ook een kopie van uw rijbewijs nodig.
  • Vraagt u een GPK voor passagiers aan? U heeft dan een kopie van een geldig identiteitsbewijs nodig.
  • Een ingevuld aanvraagformulier.
  • 2 dezelfde en duidelijke pasfoto's.

Wie mag gebruik maken van de gehandicaptenparkeerkaart?

  • De GPK mag alleen gebruikt worden door de persoon die genoemd wordt op de kaart.
  • De GPK staat niet op kenteken en u kunt deze dus in verschillende auto's gebruiken.

Hoe lang is een gehandicaptenparkeerkaart geldig?

  • Een GPK is maximaal 5 jaar geldig.
  • Is de keuringsarts van mening dat u in aanmerking komt voor een GPK voor minder dan 5 jaar? Dit staat dan op de GPK.

Waar mag u met een gehandicaptenparkeerkaart parkeren?

  • Op een algemene gehandicaptenparkeerplaats.
  • Op een gehandicaptenparkeerplaats op kenteken.
  • Op een gehandicaptenparkeerplaats op kenteken en genoemde tijden.

In welke landen is de gehandicaptenparkeerkaart geldig?

  • Vraagt u in Nederland een GPK aan? U krijgt dan een Europese gehandicaptenparkeerkaart.
  • Hiermee kunt u parkeren op gehandicaptenparkeerplaatsen in alle landen van de Europese Unie (EU).
  • De kaart is ook geldig in sommige andere Europese landen.
  • Ieder land heeft zijn eigen regels en voorwaarden voor het gebruik van een gehandicaptenparkeerkaart. U moet zich houden aan de regels die gelden in het land waar u parkeert.

Wat moet u doen als uw gehandicaptenparkeerkaart kwijt is?

  • U meldt dit bij de gemeente.
  • U vult een verklaring van vermissing in.
  • U krijgt direct uw nieuwe GPK mee.
  • Neem een nieuwe pasfoto mee.
  • Neem een geldig identiteitsbewijs mee.

Bent u het niet eens met ons besluit?

  • U kunt binnen 6 weken bezwaar maken.
  • Bent u het daarna niet eens met de uitspraak op het bezwaarschrift? Teken dan beroep aan bij de rechtbank.

Waar vindt u meer informatie?