In april 2026 starten we de buurtaanpak met de tweede Horden buurt, de Rivieren. Samen met bewoners willen we toewerken naar een gemeente zonder aardgas. 

Buurtaanpak De Horden

Na de start in Stenen en Ovens, is het nu tijd om verder te gaan in de tweede buurt. Dit is de Rivieren. In april 2026 organiseren we verschillende bijeenkomsten om bewoners te informeren over de proces stappen die we maken richting een aardgasvrije oplossing.

Geplande bijeenkomsten zijn op:

Let op: de inhoud van bovenstaande bijeenkomsten is gelijk aan elkaar. 

Wat is ons plan

Net als in de Stenen en Ovens willen we in de Rivieren op zoek gaan naar bewoners die met ons willen meedenken en meehelpen om te kijken hoe de buurt het beste van het aardgas af kan gaan. Op woensdag 22 april om 19.30 uur is hiervoor een startbijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst gaan we dieper in op de vraag wat er nodig is voor de buurt om van het aardgas af te gaan. U kunt zo meepraten over de toekomst van uw buurt.

Wat hebben we al gedaan

Stenen en Ovens is de eerste buurt in De Horden waar de gemeente start met een buurtaanpak. In november 2025 hebben we samen met de werkgroep Aardgasvrij Stenen en Ovens de BuurtWarmteWijzer-app geïntroduceerd. Hierin kunnen bewoners informatie invullen over hun woning. Momenteel wordt al deze informatie verzameld en gebruiken we om te onderzoeken welke mogelijke warmteoplossingen interessant zijn voor de buurt. 

Meer informatie 

Waarom van het aardgas af?

De Nederlandse overheid heeft als doel dat ons land op zijn laatst in 2050 geen gebruik meer maakt van aardgas. Dit is nodig om de klimaatafspraken uit het Klimaatakkoord van Parijs (2019) te halen en een schonere en veiligere toekomst voor iedereen te creëren.

De overgang naar andere warmtebronnen verloopt stap voor stap

Dat we zo’n grote verandering doormaken, heeft te maken met het snel veranderende klimaat en de wens om de aarde leefbaar te houden voor toekomstige generaties. De kosten als gevolg van niets doen, worden steeds hoger. Daarnaast zijn de gasprijzen nog steeds hoog en is de ontwikkeling van de gasprijs onzeker. Steeds meer huishoudens kunnen hun energierekening niet of nauwelijks betalen. Bovendien willen we niet meer afhankelijk zijn van gas uit het buitenland en in Groningen zetten we een punt achter de gaswinning.

Dit alles samen maakt dat we onze gebouwen anders gaan verwarmen. We willen dat huizen goed verwarmd blijven, dat mensen weten waar ze aan toe zijn en dat warmte betaalbaar is. Deze transitie raakt voor een groot deel van de inwoners immers direct aan hun budget of zelfs hun bestaanszekerheid. Ook in onze gemeente werken we hieraan, stap voor stap en wijk voor wijk. Samen met bewoners, bedrijven en instellingen maken we dit tot een succes. We leren van eerdere ervaringen en passen ons aan de behoeften van inwoners aan.

Vul uw emailadres in via de groene button hieronder als u op de hoogte wilt blijven van onze plannen.

Ja, ik blijf graag op de hoogte! (Verwijst naar een externe website)

Ik wil hulp bij isoleren

U kunt gratis advies krijgen bij 

Bent u huurder?

Op een later moment organiseren de gemeente en verhuurders ook een bijeenkomst voor huurders. Hierin bespreken wij graag met u welke stappen u en de verhuurder kunnen zetten op weg naar duurzaam wonen.

Minder energie verbruiken is de eerste stap bij verduurzaming. Ook als huurder kunt u zelf aanpassingen in huis doen om energie te besparen. Energie besparen kan op veel verschillende manieren. Bijvoorbeeld door uw huis of gebouw beter te (laten) isoleren. Maar ook kleine energiebesparende maatregelen maken een groot verschil.

Ontdek wat u zelf kunt doen. En op welke manier de gemeente inwoners met een laag inkomen hierbij ondersteunt. Het lokale Energieloket geeft u graag gratis advies hoe u energie kunt besparen. Maak hiervoor een afspraak met een energiecoach(Verwijst naar een externe website).

Wanneer is de rest van de gemeente aan de beurt?

De komende jaren gaan wij aan de slag samen met de bewoners van De Horden. Op dit moment weten wij niet wanneer we in andere wijken starten. Zodra bekend is wanneer we in een volgende wijk gaan beginnen, informeren wij bewoners hierover per brief. Ook blijven we nieuwe informatie delen op deze webpagina.

Contact

Blijf op de hoogte van onze plannen op gebied van duurzaamheid door u aan te melden voor de nieuwsbrief duurzaamheid(Verwijst naar een externe website).

Wilt u in contact komen met de gemeente? Heeft u vragen of suggesties? Laat het ons weten! Mail dan naar duurzaam@wijkbijduurstede.nl(Verwijst naar een e-mailadres).

Presentatie bewonersavond april 2026 (pdf, 1 MB) Veelgestelde vragen aardgasvrij wonen Ja, ik blijf graag op de hoogte! (Verwijst naar een externe website)